Kompania "Landsberg" jest najzupełniej dobrowolnym zgromadzeniem osób pragnących
w sposób możliwie wierny i nie ujmujący prawdzie historycznej odtwarzać
sposób życia jakie wiedli w okresie XV w żołnierze ówczesnej Nowej Marchii (a dziś Ziemi Lubuskiej).
Siłą rzeczy odgrywamy rolę zwykłych żołnierzy służących najczęściej w szeregach armii wiedzionej przez Margrabiego Brandenburskiego przeciwko jej wrogom. Najczęściej są to żołnierze rekrutujący się z niskich warstw społecznych, nie brak jednak wśród nich także tych pieczętujących się herbami - potomków sławnych lecz zubożałych rodów lub tych których los wygnał z rodzinnego majątku na poszukiwanie lepszego miejsca lub po prostu najzwyklejszych w świecie awanturników i hulajduszy.


Obecnie największą wagę przywiązujemy do pracy nad urealnieniem naszych strojów i ekwipunku
zarówno tego "bojowego", jak i zwykłego obozowego składającego się z namiotu, lampek,
krzeseł, kociołków i innych rzeczy na pozór błahych jednakże tak niezbędnych na każdym
zwykłym biwaku a co dopiero w wojskowym obozie.
Grupa nasza ma charakter niewielkiego lecz karnego oddziału wiedzionego przez swego dowódcę
tam, gdzie jest nadzieja na zarobienie kilku złotych monet bez zbytniego angażowania się
w walkę.
Jako grupa bierzemy udział w większości imprez historycznych organizowanych na terenie Polski
a także w niektórych imprezach odbywających się poza granicami naszego kraju.

Kilka słów o naszej historii

Trzon grupy wywodzi się z nieistniejącego już Bractwa Rycerskiego Ziemi Lubuskiej, pierwszej chyba grupy zajmującej się czynnie i w sposób zorganizowany "zabawą w rycerstwo" na ziemiach północno-zachodniej Polski.
Od roku 1994 gdy po raz pierwszy powiedzieliśmy o sobie jako o grupie "rycerzy" do dnia dzisiejszego upłynęło wiele czasu, wiele też uległo zmianie. Zmienili się ludzie, z których zaledwie kilku to "weterani", zmieniło się także, nie mniej diametralnie podejście do tematu naszych zainteresowań. W chwili obecnej większą wagę staramy się kłaść na to aby nasza zabawa miała więcej wspólnego z rekreacją historyczną niż z przywracaniem do życia czegoś co samo w sobie jest już historią.

Jesteśmy grupą o charakterze otwartym, nie ograniczającą się w swojej działalności do jednego konkretnego kierunku. W szeregach naszych znajdzie swoje miejsce każdy pasjonat historii XV wiecznej Europy bez względu na wiek, płeć czy kolor skóry, w zasadzie jedynie szczere chęci do współdziałania i niestrudzony zapał decydują o tym czy można stać się członkiem Kompanii "Landsberg" czy tez lepiej od razu dać sobie spokój.